براى مشاهده فيلم آموزشى چسب زدن بينى پس از عمل  بر روى لينك زير كليك كنيد

image-1

در تمامی مواردجراحی بینی پس از برداشت اسپلنت از چسب بینی استفاده میشود.

اولین دلیل  برای  این کار کمک به پوست برای جمع  شدن بهتر بر روی استخوان و غضروف های زیرین آن است. بخصوص  افراد با پوست متوسط تا ضخیم که زمان طولانی تری برای جمع شدن پوست آنها   بدنبال جراحی نیاز است بیشترین نیاز را به چسب پس از جراحی دارند .از طرفی این افراد مستعد تشکیل اسکارهای (بافت جوشگاهی) ضخیم تر وفشرده تری در فاصله بین پوست وبافت زیرین  (استخوان وغضروف ها) میباشنند. اگر این اسکارها قبل از چسبیدن کامل پوست به بافت های زیرین تشکیل شود خود مانعی برای جمع شدن کامل پوست خواهد بود.در خیلی از این افراد این اسکار های ناخواسته  رسیدن بینی به فرم نهایی خود ومشخص شدن  لبه ها  وزوایای آن را مختل میکنند .چسب زدن میتواند مانعی در این  اختلال باشد.

در تیپ بینی ایرانی  که جزء گروه بزرگتری  ( middle east) طبقه  میشوند، اصولا بینی ها دارای پوستی با ضخامت متوسط تا زیاد هستند از اینرو توصیه  من به  بیمارانم شروع چسب زدن بلافاصله پس از برداشت اسپلینت و معمولا به مدت چندین ما ه است .حال با توجه به کیفیت پوست وچگونگی کاهش تورم ،افراد میتوانند تا نصف این زمان را تنها شب ها قبل از زمان خواب تا روز بعد ، قبل از خروج ازمنزل چسب داشته باشند.

مطمئن شوید  اموزش نحوه زدن چسب را بطور کامل توسط  جراحتان اموزش دیده اید.  نحوه چسب زدن در تمامی بیماران کاملا شبیه به هم نبوده در مواردی میتواند به شکل های خاصی باشد.

انتخاب نوع چسب :

من معمولا به بیماران  استفاده از چسب نیم اینچی (یا ۱ سانتی) کاغذی از نوع میکرو پور  ۳M را توصیه میکنم که کاملا نرم بوده و  حساسیت زایی پایینی دارد و در صورت تکرار چسباندن هم براحتی بر روی پوست بینی می نشیند. قبل از استفاده از چسب حتما بایستی با پنبه والکل طبی پوست روی بینی و گونه ها را پاک کنید . این کار باعث پاک شدن پوست از چربی و آثار چسب قبلی ومواد آرایشی شما شده ، چسب دقیق تر وکامل  بر روی پوست قرار میگیرد .

قرار دادن چسب :

توصیه به قرار گرفتن در جلوی آینه در هنگام چسب زدن است .چسب ها را به اندازه ای ببرید که کاملا بر روی بینی در هردوسمت تا استخوان گونه را بپوشاند حدود ۳الی ۴ سانی متر .بهتر است از قسمت بالای بینی (پل بینی یا قسمت استخوانی)  شروع کنید وبه سمت پایین که می ایید مسلما با پهن تر شدن بینی طول چسب مورد نیاز هم کمی بیشتر خواهد شد. در هنگام چسب زدن  مهم این است که در ذهن داشته باشید که هدف تحت فشار قرار دادن پوست برای چسبیدن پوست به استخوان وغضروف زیرین آن میباشد.

پس ابتدا چسب را برروی پشت بینی به اندازه مناسب فشار دهید وبه دوسمت بینی نرسانید، پس از آنکه یک قطعه از چسبتان محکم در جای خود قرار گرفت قطعه بعدی را با نصف پهنا هم پوشانی با قطعه قبلی در پایین یا بالای آن قرار دهید.

چسبی که کاملا فیت و محکم روی پوست قرار گیرد به شکلی است که رنگ پوست در زیر آن به چشم خواهد آمد.

برداشت چسب:

برداشت چسب نیز همانند قرار دادن آن بایستی با دقت انجام شود  نبایستی به سادگی چسب را از یک طرف بگیرید واز روی پوست بلند کنید اینکار متضاد با هدف ما که کمک به چسبیدن پوست به بافت های زیرین است ،میباشد. برای این کار بهتر است زیر دوش آب گرم چسب را با مقداری کف صابون ویا شامپو آغشته نمائید سپس گوشه یا لبه سطحی ترین چسب را ترجیحا با وسیله ای مثل موچین بگیرید و بدون اینکه پوست از بافت های زیرین بلند شود  آنرا به آرامی بردارید ،میتوانید از نوک انگشتان برای نگه داشتن پوست برروی بافت های زیرین استفاده کنید.

تعویض چسب برای پوست های معمولی با چربی متوسط هر یک روز در میان زمان مناسبی است البته این زمان میتواند برای پوست های خیلی چرب کوتاهتر و برای پوست های خشک بیشتر باشد.