پروسه عمل جراحی شما :

روز جراحی که فرا میرسد بدون شک شما هیجان زده وبه احتمال بسیار زیاد مقداری از بابت اینکه چه اتفاقی برای شما پس از جراحی رخ خواهد داد مضطرب خواهید بود.

ورود به مرکز جراحی :

حداقل يك ساعت و نيم قبل از وقت تعيين شده براى عمل در مركز جراحى حاضر باشيد.

هنگامی که وارد مرکر جراحی میشوید فرم هایی به شما داده خواهد شد آنها را به دقت مطالعه کرده و امضاء میکنید  ودر صورت داشتن  هر گونه سوالی میتوانید آنرا از پزشکتان بپرسید.  فرم ها معمولا شامل اجازه جراحی ، اجازه بیهوشی ، اجازه برای انجام هر گونه  اقدام اضافه در موارد اورژانسی می باشد.

آماده سازی جهت عمل :

پس ازتکمیل فرم های لازم آماده سازی جهت عمل جراحیتان آغاز میشود .به شما پک مخصوصی داده میشود که حاوی گان یا لباس مخصوص عمل ،کلاه حوله… ووسایل شخصی است. در این مرحله به شما قرصی داده میشود که میل میکنید این دارو هم آرام بخش بوده و هم فشار خون شما را حین انجام عمل جراحی در وضعیت بهتری قرار میدهد.

 اين قرص بنام (كلونيدين) را ترجيحا يك ساعت قبل از ورود به اتاق عمل ميل كنيد ، در صورت تأخير انرا به پرستار بخش يادآورى  كنيد .

ورود به اطاق عمل:

سپس شما با برانکار، توسط پرسنل خدمات و بهمراه یک پرستار تا درب اتاق عمل  همراهی خواهید شد .از آنجا تحویل پرسنل اتاق عمل میشوید و سپس خودتان وارد اتاق عملی که جهت جراحی شما آماده  شده میشوید.

در حین آماده سازی اولیه شما میتوانید ملاقات کوتاه دیگری با جراحتان  داشته باشید  این فرصت ، زمان خوبیست  که شما آخرین سوال هایتان و یا آخرین توصیه ها و درخواست ها را در مورد تغییرات مورد نظرتان که قبلا بحث کرده اید با وی داشته باشید. در بعضی موارد وجراحی های خاص جراح با ماژیک مخصوص خطوطی را بر روی بینی ، پلک  ویا صورت شما رسم میکند که در حین عمل نقش راهنما را خواهد داشت که معمولا در حالت نشسته ویا ایستاده خواهد بود.

ملاقات با متخصص بیهوشی:

در حین آماده سازی جهت بیهوشی شما معمولا توسط متخصص بیهوشیتان ویزیت خواهید شد. معمولا ایشان مجددا از اینکه شما ناشتا هستید و حداقل ۸ ساعت غذا ویا مایعات میل نکرده اید اطمینان حاصل خواهد کرد. مرور سریع بر شرح حال و سابقه پزشکی شما وسوال در مورد بیماری ویا شرایط خاص پزشکی شما  حساسیت به غذا ویا داروهای خاص ویا اینکه در خود شما ویا در فامیل شما آیا واکنش خاصی به بیهوشی وجود داشته یا خیر، میتواند بخشی از ویزیت متخصص  بیهوشی باشد.

پاسخ اینکه سابقه حساسیت به مواد غذایی چه ربطی به بیهوشی شما دارد ، در این است که بخش هایی از بعضی داروهای بیهوشی حاوی مواد غذایی مثل تخم مرغ هستند. بنابراین دانستن حساسیت به این غذاها بسیار مهم هستند. هر چند این سوالات قبلا پرسیده شده باشند ، اما برای داشتن یک بیهوشی عالی ومطمئن  دوباره  به این  پرسش ها پاسخ دهید و اگر مطلبی را قبلا فراموش کرده اید یاد آوری کنید. در حین ویا بعد از ویزیت بیهوشی از شما رگ (IV) گرفته خواهد شد به این منظوردر پشت دست چپ و یا تا آرنج توسط سوزن ظریف ویا آنژیوکت این کارانجام خواهد شد که جهت تجویز داروهای بیهوشی ، انتی بیوتیک و داروهای دیگر از ان استفاده میشود.  در این حین بجز یک احساس سوزش مختصر در هنگام ورود سوزن درد دیگری نخواهید داشت.

مراحل بیهوشی :

اینکه در مورد بیهوشی مقداری اضطراب داشته باشید چیز عجیبی نیست  و مسئله شایعی است. اما شما باید بدانید که امروزه بیهوشی از هر زمان دیگری ایمن تر است. در حقیقت بر اساس آمارهای معتبر بیهوشی ها ی امروزه نسبت به دهه هشتاد میلادی یعنی حدود ۳۰سال قبل حداقل ۵۰ بار ایمن تر شده اند، اما چه چیزی این ایمنی را مهیا کرده : مسلما بهبود کیفیت داروهای بیهوشی ، آموزش پرسنل بیهوشی ، تکنولوژی ودر آخر تکنیک های برتر مورد استفاده در مونیتورینگ ونظارت در حین جراحی.

معمولادر عمل جراحی بینی از بیهوشی کامل استفاده  میشود مگر در موارد خاصی ، از سوی دیگر در موارد روتوش معمولا آرام بخشی وریدی ویا بی حسی موضعی در نظر گرفته میشود مانند جراحی های پلک وچانه که میتواند با همین روش ها نیز انجام شوند.

بیهوشی سطوح مختلفی دارد که برای توضیح اسانتر از سه مرحله : بیهوشی موضعی – بیهوشی آرام بخشی و بیهوشی کامل استفاده میکنیم.

بیهوشی  موضعی :

ویا به عبارت دیگر بی حسی موضعی ، تنها باعث بی حسی در منطقه کوچکی از بدن میشود وباعث میشود شما دردی را در آن ناحیه حس نکنید.معمولا این بیهوشی در عمل بینی استفاده نمیشود. این داروها که در محل عمل مورد نظر تزریق میشود مدت کوتاهی در بدن باقی میماند وهیچ احساس خواب آلودگی در شما ایجاد نخواهد کرد.در بعضی موارد در جراحی های پلک فوقانی و یا روتوش های کوچک بینی میتوان از آن استفاده کرد.

بیهوشی آرام بخشی :

دراین نوع بیهوشی ویا به عبارت دیگربیهوشی وریدی ، داروها ازتزریق مسیر ورید ی وارد بدن شما میشود تا باعث از بین رفتن درد وایجاد حالت آرام بخشی شود شمارا ریلکس وخواب نماید. این نوع بیهوشی معمولا با بیهوشی موضعی به طور همزمان باعث بی دردی بیشتری میشود. در این نوع بیهوشی داروها در مدت کوتاهی از بدن دفع شده و شما به حالت طبیعی وقبل از عمل برمیگردید. سطح این نوع بیهوشی میتواند خفیف متوسط ویا عمیق باشد:

در نوع خفیف شما بیدارید اما کاملا آرامید و درد و ناراحتی حین عمل را حس نمیکنید. اما مراحل عمل را کاملا بیاد می آورید.

در نوع متوسط شما احساس خواب آلودگی میکنید ودر بعضی از قسمت های عمل ممکن است بخواب بروید ، در هر حال در صورتیکه شما را صدا بزنند ویا لمس کنند میتوانید بیدار شوید . مراحل عمل را ممکن است بیاد آورده و یا شاید بیاد نیاورید.

در نوع عمیق در تمام طول عمل در خواب هستید وبه احتمال قوی چیزی را به یاد نمی آورید . این نوع معمولانوع کامل بیهوشی وریدی نامیده میشود وشاید در مواردی لوله هوایی به نام ماسک حنجره  تا ناحیه حنجره داخل  حلق شما گذاشته شود  که تنفس بهتری داشته وهم مانع ورود خون و ترشحات بداخل ریه شما شود .

بیهوشی عمومی :

عمیق ترین نوع بیهوشی است  به عبارت بهتر دیگر نمی بینید ، نمی شنوید وهیچ چیزی را حین عمل احساس نمیکنید چون هوشیاری شما بطور کامل گرفته میشود پس قادر به تنفس خودبخود نیستید به همین خاطر متخصص بیهوشی لوله ای داخل نای شما قرار میدهد که از طریق دستگاه تهویه مکانیکی تنفس میکنید .از آنجا که دفع کامل داروهای بیهوشی تا ۲۴ ساعت میتواند طول بکشد شما پس از این زمان است که میتوانید به حالت و احساس کاملا طبیعی برگردید.

دستگاههای مراقبت حین عمل:

برای اطمینان از ایمنی وسلامت شما ، پرسنل بیهوشی تمام عملکردهای حیاتی از جمله : فعالیت قلب – تنفس – گردش خون و سطح اکسیژن خون شما را در تمام طول عمل مراقبت وکنترل میکند.

نوار قلب :

دستگاه ثبت نوار قلب شما توسط الکترودهای چسبی به سینه ، بازوها وپشت شما وصل میشود ودر تمام طول عمل فعالیت قلب شما را کنترل کرده ، هر گونه تغییری در ریتم وضربان قلب شما را با آلارم به پرسنل بیهوشی اطلاع میدهد.

 فشار خون :

کاف یا تیوب  دستگاه فشار خون دور بازوی چپ شما قرار گرفته ودر تمام طول عمل مرتب وضعیت فشار خون شما را بر روی مانیتور نمایش میدهد.

پالس اکسیمتر:

 انگشت شست  یا انگشت اشاره دست چپ شما  داخل کلیپ یا گیره این دستگاه قرار گرفته ،در تمام طول عمل سطح اکسیژن خون شما را بر روی مانیتور نمایش میدهد . برای انجام صحیح این کار نبایستی از ناخن مصنوعی ویا لاک ناخن بر روی این انگشتان استفاده کنید.

ونتیلاتور بیهوشی :

در مواردی که از بیهوشی عمومی استفاده میشود لوله تنفسی  که داخل نای شما قرار گرفته به این دستگاه وصل بوده ، به شما تنفس مصنوعی تحت کنترل میدهد.